Jak být úspěšný při získávání hypotéky?

V posledních několika letech se podmínky pro získání hypotečního úvěru neustále zpřísňují, a tím pádem se sen o vlastním bydlení mnohým vzdaluje. Stejně tak výrazně rostou úrokové sazby, a tím pádem zájem o hypoteční produkty opadává. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno musíte splňovat, abyste dosáhli na úvěr na bydlení. 

O hypoteční úvěr žádá především věková kategorie nad 30 let, případně starší. Pokud chcete zjistit, jestli vůbec dosáhnete na požadovanou částku, využijte online hypoteční kalkulačky

Ukazatel LTV

Velice důležitým parametrem je ukazatel LTV, což je procentuální poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnoty zastavované nemovitosti. Podle aktuálně platných podmínek, které vydala Česká národní banka, by neměla tato hodnota překračovat 80 %, což znamená, že 20 % byste měli mít z vlastních zdrojů. Stejně tak vás omezuje i to, jestli už máte nějaké půjčky, kontokorentní úvěry a podobně, protože se zohledňuje zadluženost žadatele. 

Přestože už v loňském roce byly podmínky pro získávání hypotečních úvěrů nepříznivé, a to zejména kvůli koronavirové pandemii, stále byl o tento druh produktu zájem. Předpokládá se však, že v nadcházejících měsících zájem opadne, protože rostou ceny nemovitostí, ale současně se zvyšují úrokové sazby hypoték, a tak je momentálně nevýhodné investovat do vlastní nemovitosti. 

Bonita

Chcete i přes výše zmíněná fakta sjednat hypotéku? V takovém případě vám komplexní hypoteční kalkulačkaprozradí mnohem více. Uděláte si představu o tom, jak vysokou částku budete měsíčně platit, jakou úrokovou sazbu přibližně získáte a podobně. Pamatujte na to, že bankovní instituce posuzují bonitu žadatelů, a proto byste neměli mít záznam v registru dlužníků. Stejně tak potřebujete dostatečně vysoké příjmy a ideálně hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou.

Diskuze

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient