5. tipů pro úspěšný pracovní pohovor

5 tipů na pohovor, které vám získají vysněnou práci

Dostali jste pozvání na pracovní pohovor a o místo máte opravdu zájem? Nebo právě nějaké místo hledáte a nechcete nechat nic náhodě. Přečtěte si několik tipů, které vám napoví, jak se připravit na pohovor a chtěné zaměstnání získat.

Informace o firmě

Jeden z důležitých bodů, který není dobré podcenit, jsou informace o dané společnosti. Na každém pohovoru se vás budou ptát, co víte o firmě. Předem si prohlídněte jejich web. Přečtěte si něco o minulosti společnosti, o tom, čím se firma zabývá a někde možná najdete i její plány do budoucna. Opravdu nevypadá dobře, když na tyto otázky nemáte žádnou odpověď.

Otázky

Na každém pohovoru přijde chvíle, kdy se vás zeptají, zda máte nějaké dotazy. I když máte pocit, že vše potřebné víte a nic jiného vás nezajímá, určitě si předem vymyslete alespoň pár otázek. Může to být něco konkrétního k pozici nebo něco ohledně firmy. Pokud se na nic ptát nebudete, bude to působit, že nemáte moc zájem a to přeci nechcete, že ne?

Pár tipů, na co se ptát na pohovoru:

 • Jak velký je tým, kterého budu součástí?
 • Je pracovní doba přesně od – do nebo může být příchod a odchod různý?
 • Je možnost občasné práce z domova?
 • Jaké jsou možnosti stravování v místě práce?
 • apod.

Také se připravte na otázky k vaší osobě, které by vás mohly zaskočit:

 • Kde se vidíte za 5 let?
 • Jaké jsou vaše největší úspěchy?
 • Řekněte nám o vašich špatných vlastnostech.
 • Jaké vlastnosti jsou naopak vaše nejlepší?
 • Jaký bude váš přínos pro naši firmu?
 • atp.

Oblečení

Šaty dělají člověka. To je zkrátka fakt, který nezměníte. Ne každý má na drahé značkové oblečení, to je jasné. Ale každý má tu možnost chodit v čistém oblečení a v čisté obuvi. Ideální je si několik dní před pohovorem rozmyslet, co si chcete vzít na sebe a vyzkoušet si to. Vyhnete se situaci, kdy chvíli před odchodem zjistíte, že vám ty šaty vlastně už nejsou. Tahle situace vás může nepříjemně rozhodit. Pak se může stát, že se na poslední chvíli musíte navlíknout do šatů, v kterých se necítíte pohodlně a to vás po celý pohovor bude rušit.

Neverbální komunikace

Na neverbální komunikaci také záleží. Vězte, že personalisti umí z chování vašeho těla mnohé odhalit. Je lepší říkat pravdu, aby řeč vašeho těla souhlasila s tím, co říkáte. Při sezení se natočte k lidem, ke kterým mluvíte a snažte se nekřížit ruce a nohy. Tím stavíte mezi vás bariéru. Také si dejte pozor na různé poklepávání nohama a rukama, hraní se šperky a jinými předměty. I přes nervozitu se snažte vydržet chvilku v klidu. A pozor na oční kontakt. Těkání očima a uhýbání pohledem z vás udělá nevěrohodného jedince. Oční kontakt udržujte po dobu, co říkáte jednu myšlenku. Pak můžete pohledem na chvíli uhnout. Pozor na příliš dlouhý oční kontakt, ten může působit agresivně.

Pohoda

Důležité je být v pohodě. Jestli rádi cvičíte, zajděte se uvolnit večer před pohovorem, ať přijdete na jiné myšlenky. Pak si dejte třeba vanu, něco dobrého k jídlu, pusťte si oblíbený film nebo seriál a jděte brzy spát, ať jste ráno odpočatí. Pak už jen dobré jídlo, toho stačí málo. Vezměte si příklad ze zvířat, ta jsou nejvýkonnější hladová. Po jídle jdou odpočívat a jsou neaktivní. Úplně s prázdným žaludkem na pohovor také nechoďte. Najezte se tak akorát. Vy sami nejlépe víte, jak vaše tělo funguje. Pak už jen úsměv na tváři a můžete jít.

Dejte také pozor na první dojem. Ten můžete udělat jen jednou, nedá se zopakovat a máte na něj jen prvních pár minut. Vejděte vždy s milým úsměvem a nahlas pozdravte. Jestli vám na práci opravdu záleží, z výše uvedených bodů nic nevynechávejte, protože štěstí přeje připraveným. Tak zlomte vaz, určitě svou vysněnou práci získáte. A když ne, nevadí, třeba na vás čeká lepší příležitost.

Je ještě něco, na co si dát u pohovoru pozor? Podělte se s námi v komentáři. A jestli se vám náš článek líbí, nezapomeňte ho nasdílet se svými přáteli.

Diskuze

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient