Káva arabica vs robusta: jaký je rozdíl v chuti a jak připravit lahodnou kávu v domácím kávovaru?

Arabica a robusta mohou naoko svádět nekonečný boj. Pokud jsou ale ve správné kombinaci, vytváří jejich přátelské pouto jedinečnou kávu. Připravte si dobrou kávu v pravidelně servisovaném kávovaru!

Rozdíl chuti kávy arabica a robusta není na škodu

O kávě arabica se říká, že je nejchutnější ze všech dostupných druhů. Může za to vyšší množství olejů, nižší obsah kofeinu a obsah cukrů. Ty během pražení karamelizují a nechají vyniknout sladké a ovocné tóny, které jsou pro arabicu typické. Kvalitní arabica nabízí mnohavrstvou paletu chutí a aromat.

Naopak robusta obsahuje dvojnásobné množství kofeinu, méně olejů a cukrů. Proto je výsledná chuť kávy zemitější a hořčejší. Kvalitní robusta má plné tělo s podtóny čokolády, které se nevytratí ani po přidání mléka či cukru.

Jak se od sebe tyto druhy liší?

Zatímco arabica roste ve vysokých nadmořských výškách (600 až 2 000 m. n. m.) v subtropických oblastech se stabilními srážkami, kvalitní půdou a dostatečným stínem, robusta roste v nižších pásmech (200 až 800 m. n. m.).

Arabica dozrává asi 9 měsíců po vykvetení, robusta se sklízí až po 10 až 11 měsících. Robusta je nenáročná a dokáže se dobře adaptovat. Přežije i v méně příznivých podmínkách a první úroda je už po dvou letech, zatímco arabica se poprvé sklízí až po šesti letech od výsadby.

Jak si připravit kávu doma?

Základem chutné kávy je použití kvalitních zrn. Směs arabiky a robusty vám nabídne vyváženou chuť kávy, ve které ucítíte čokoládu, karamel i sladké ovoce. Jak připravit kvalitní kávu doma? Pro přípravu je třeba používat výhradně dobře vyčištěný a odvápněný kávovar. Pokud doma máte kávovar po záruce, dopřejte mu každé 1 – 2 roky odborný servis u našich techniků ve Zbůchu u Plzně.

Jak probíhá servis kávovarů?

Opravy kávovarů Philipsservis kávovarů DeLonghizahrnuje zdarma napojení na diagnostiku. Případné závady vám obratem zavoláme i s cenovou kalkulací. Je na vás, zda si kávovar necháte opravit nebo vám jej vrátíme v původním stavu zpět.

Samotný servis kávovarů zpravidla zahrnuje odvápnění a dezinfekci přístroje, seřízení mlýnku a dávkovače kávy, výměnu těsnění a závěrečnou tlakovou zkoušku. Pokud se kávovar nevyplatí opravovat nebo chcete kvalitnější model, vybrat si u nás můžete ze zánovních modelů s minimálně roční zárukou nebo repasované modely za zvýhodněné ceny.

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient