3D tisk už není jen záliba pro pár technošílenců

Milujete technologické novinky a nejrůznější vychytávky, které dokáží usnadnit život, zastat za vás rutinní činnosti a nahradit manuální práci? Baví vás ukazovat známým nejrůznější zázraky moderní techniky, předvádět, jak fungují, a připadat si přitom téměř jako všemocný čaroděj? Pak zajisté oceníte možnosti, které nabízejí 3D tiskárny. Právě ty vám totiž umožní překvapit rychle zhotoveným výrobkem stejně, jako když kouzelník vytáhne na večírku z prázdného klobouku králíka. Zdaleka se však nejedná o pouhou hračku; domácí 3D tiskárny jsou sice určeny spíše pro občasné použití, zato ty průmyslové dokáží chrlit hotové produkty velice rychle.

3D tiskárny slouží doma pro tisk drobnějších předmětů, v průmyslových podnicích i jako plnohodnotný výrobní nástroj

3D tiskárny určené pro domácí použití jsou poměrně levné a mají relativně malé rozměry. Tím je limitována i velikost výrobků. Rychlost 3D tisku je navíc odvozena od potřeb domácnosti, zhotovení jednoho kousku obvykle trvá i několik hodin. Pro příležitostný 3D tisk bývají možnosti těchto 3D tiskáren zcela dostačující. Zcela jiné požadavky však mají průmyslové závody a firmy zabývající se 3D tiskem na profesionální úrovni. Některé využívají 3D tisk přímo k zajištění produkce vlastních výrobků, případně k zhotovování některých jejich součástí. Další se zabývají realizací 3D tisku na zakázku pro ostatní podnikatele i soukromé osoby. Ve výrobních podnicích často na 3D tiskárnách vznikají prototypy, na nichž se testuje jejich funkčnost a správnost návrhu. Teprve poté se přechází k následujícím fázím výrobního procesu.

3D tiskárny potřebují měnit náhradní díly. Neobejdete se ani bez příslušenství pro 3D tiskárny

Pro zajištění dlouhodobé správné funkčnosti každého přístroje je třeba provádět pravidelný servis. To platí i pro 3D tiskárny. Mezi nejžádanější náhradní díly pro 3D tiskárny patří zejména trysky, heatblocky, heatbreaky, základní desky, konstrukční díly, krokové motory, průmyslové zdroje i extrudery. Potřeba je však i příslušenství pro 3D tiskárny, např. adhezivní přípravky, ochranné pomůcky či tiskové podložky.

Diskuze

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient