Naivní a brutální Michael Poplar Rostock

Většina z nás zná Michaela Poplara Rostocka z pořadu Den D, kde hledá vhodné projekty, do kterých by mohl investovat. Zde jsme se mohli dozvědět, že je spolumajitelem desítek firem, jejichž roční obrat se pohybuje v miliardách a snaží se dostat firmy v České republice globálně do první podnikatelské ligy a je vyučený řezník… Jaký má ale recept na úspěch?

Málokdo ví, že vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze. S tímto studiem se nespokojil a šel studovat postgraduální studium St. Anthony´s College na Oxford University. Poté získal magisterský titul LLM na Huge´s Hall, University v Cambridge, kde bylo jeho specializací právo cenných papírů a regulace finančních trhů. Plynně hovoří třemi cizími jazyky. V roce 1999 založil Venture Investors, což je finanční poradenská společnost.

Michael Poplar Rostock se stal široké veřejnosti známým díky svému účinkování v pořadu České televize Den D, kde úspěšní investoři před kamerami ze svého investují do slibných nápadů, firem a projektů. Foto: Česká televize © Radomír Řezáč (aktuálně ČT1 vysílá 4. řada pořadu každou středu od 21.55)

Proč někteří vyhrávají a jiní krachují

Jeho snahou je pomoci začínajícím podnikatelům. Velice zajímavá je jeho přednáška „Alchymie úspěchu podnikání aneb Proč někteří vyhrávají a jiní krachují“, o kterou je vždy velký zájem. S touto přednáškou vystupoval již mnohokrát, především pak na vysokých školách. Pokud Vás tato přednáška zajímá, tak ji lze najít volně na internetu.

Sám jsem se této přednášky účastnil a můžu ji všem jedině doporučit. Jeho kariéra a pracovní postupy jsou inspirací pro mnohé podnikatele. Navíc je velkým zážitkem osobní setkání s Michaelem, jelikož z přednášení jde vidět jeho autorita a postoje k podnikání. Právě takový postoj má málokterý podnikatel. Otázkou zůstává, zda je to ten správný postoj při cestě za úspěchem. Pro Michaela Rostocka bezesporu.

Otevřený přístup

Rostock má velice ojedinělý přístup k lidem okolo. Kdokoliv, kdo má nějaký problém s projektem nebo nápad, jej může oslovit prostřednictvím Facebooku. Všem odpovědět nelze, zpráv mu chodí velká spousta, ale i tak je to obrovská příležitost, jak se dostat k investorovi přímo a znát jeho názor. A pamatujte, že investor neinvestuje jen do nápadu a projektu. „Vždy investuji především do lidí,“ říká Rostock.

Michael Poplar Rostock se snaží otevřít českým podnikatelům oči a předává dále své cenné zkušenosti. Jako jeden z mála investorů je hodně otevřený a nebojí se říci svůj názor. Jeho tvrdý přístup k podnikání můžeme vidět také v pořadu Den D, kde je Mr. Sorry, jak mu říkají, podle svých slov „nejméně oblíbeným investorem“. Právě díky svému přístupu k podnikání je v dnešní době tak úspěšný.

10+1 otázek pro Michaela Rostocka

Jaké byly Vaše začátky při podnikání? Měl jste nějaký cíl, který jste si chtěl splnit?
Cíl byl jednoduchý. Být zodpovědný sám za sebe a byt svým šéfem – nemam rád formální autoritu. Začátky byly jednoduché, zvednul jsem telefon a začal prodávat.

 

Na vaší přednášce Alchymie úspěchu podnikání zmiňujete, že jste pracoval 12 hodin denně a ze spaní jste si ještě psal poznámky. Myslíte si, že taková pracovní píle je možný klíč k úspěchu?
Musíte se v něčem odlišit od konkurence. Pracovat déle než oni je to nejjednodušší.
když k tomu začnete přemýšlet, jste neporazitelný.

 

Podnikání jistě není pro každého. Jaké své vlastnosti si pro podnikání ceníte nejvíce? Která je naopak podle Vás pro podnikání nejhorší?
Sebereflexe, vůle dotahovat věci do konce, umět vést lidi, charisma. Nejhorší je mít sociální cítění.

 

Splnil jste si nějaký sen v podnikání? Případně, co je Vaším snem?
Nemám sny, mam cíle. Ty plním.

 

Kdy jste uskutečnil svou první investici a proč jste se rozhodl jít tímto směrem?
Důvod je jednoduchý. Mám nadbytečnou likviditu a mám pocit, že mít peníze na účtu je kontraproduktivní. Navíc mne baví pohybovat se v situacích začátku vzniku firem, mám s tím nějaké zkušenosti.

 

Jakým způsobem kontrolujete stav svých investic? Do jaké míry je obtížné to
hlídat?
Jsem naivní a očekávám kompetenci a důvěru. Oplácím stejnou minci.

 

Podle čeho si vybíráte projekty, do kterých investujete? Sám říkáte, že je to hodně o lidech, ale jak se zachovat v případě, že přijde nesprávný člověk se správným projektem?
Geniálních nápadů vidím za týden sedm. Geniálních podnikatelů jsem za patnáct let potkal sedm. Počkám si na toho správného člověka. Šetří to čas a vydělává peníze.

 

V dnešní době figurujete u několika firem a projektů jako investor a máte spoustu aktivit. Jak to vše zvládáte časově?
Time management je důležitý aspekt mého života. Jsem brutální ke svému casu, žiji v 15ti minutových slotech.

 

Čeho byste chtěl ještě v podnikání dosáhnout? Máte nějaký cíl?
Nemám žádné vysoké cíle. Žiji život, který mne baví a nemusím se trápit s hlupáky a dělat kompromisy.

 

Spousta lidí Vás zná díky pořadu Den D. Změnil se Váš život nějak od té doby, co v něm účinkujete?
Občas mne někdo pozdraví na ulici a na Facebooku mam hard core pěti obdivovatelek:)

 

Na závěr bych Vás chtěl poprosit o malou radu pro podnikatele, která je nakonec i názvem našeho serveru: Jak být úspěšný?
Po páte se to podaří!

1 názor na “Naivní a brutální Michael Poplar Rostock”

  1. Ucim sa 15h denne

    na 5ty krat sa to podari
    super, to ked kazdemu projektu obetujem cca 7 rokov, tak tesne po 50tke zacnem byt uspesny?
    Trosku vysoka cena za nepodarky, kompropisy, zivot v strese…

Diskuze

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient